SU: SUgna e pepe – Petr Morong

Ahoj, taky bych se rád podělil o zážitek z letní univerzity.

Vycestoval jsem do Neapole v Itálii. Letní univerzita byla zaměřena na „Neapolskou kulturu“ a gastronomii. Naše skupinka čítala kolem 30 lidí. 

Letní univerzita by se dala rozdělit na 2 dvě části. První týden jsme bydleli v hostelu na pobřeží (cca 200 metrů od moře) v malém městečku Pozzuoli cca 20 kilometrů od Neapole. Každý den zde byl nějaký workshop nebo výlet.  Jelikož naše letní byla zaměřena na gastronomii, tak jsme si vyzkoušeli dělat pravou Neapolskou pizzu. Dále jsme navštívili lodí ostrov Procida.  Mezi jeden z nejhezčích výletů byl určitě výlet do starobylých Pompejí. 

V druhé části letní univerzity jsme byli ubytováni v „biokempu“ ve stanech.  Nad stany rostly obří citróny, ze kterých se vyrábí Limoncello, což je typický alkohol v oblasti kolem Neapole. V kempu jsme měli workshop a ochutnávku Mozzarelly. Dále jsme se naučili připravovat gnocchi a med.

Po každém dni následoval večerní program. Jednalo se především o skvělé party. Každá party byla tematicky zaměřená. Jednou jsme měli Toga party, pak party na pláži a tak dál. 

Z letní určitě nezapomenu na jízdu s autem po Neapoli. Místní organizátoři, nás občas vozili na pláže k moři autem. A jet autem v Neapoli je opravu zážitek k nezaplacení. Každý v Neapoli má tak dvacet let starého Fiata, který je obouchaný z každý strany, občas slepený izolepou. Když do někoho v Neapoli ťuknete, tak je to normální. Akorát se budete muset naučit Italskou gestikulaci rukama, kterou v Neapoli mají velice v oblibě.